Przyjaciele Nowej Huty


Działamy dla Was. Realizujemy projekty
oraz organizujemy kursy, koncerty i spotkania.

Pragniemy uczestniczyć w kreowaniu wizerunku Nowej Huty
jako ważnego miejsca na kulturalnej mapie Krakowa,
w którym można ciekawie i atrakcyjnie spędzić wolny czas.

Szybki Kontakt

»  Menu

»  Partnerzy

»  Patroni medialni

»  Pomagają nam

»  Facebook

 

»  Wyszukiwarka

Chcesz wyszukać informacje na stronie? Wpisz szukaną frazę i kliknij przycisk Szukaj.Galeria zdjęć

Filtr wyszukiwania:  

Wizyta na Targu Pietruszkowym- projekt Na widelcu zdrowia

7 listopada 2018, Podgórze, Kraków

Na Targu Pietruszkowy Seniorzy, biorący udział w projekcie Na widelcu zdrowia, spotkali się z rolnikami i wytwórcami jedzenia. Była to też okazja do wysłuchania historii o procesie wytwarzania kozich serów (firma Kozie Frykasy) oraz o wyzwaniach uprawy ekologicznej (Ekologiczne Gospodarstwo Rolne Biobugaj). Przedstawicielki Fundacji Targ Pietruszkowy opowiedziały natomiast o historii, rozwoju, planach i wyróżnieniach Targu. To było bardzo smaczne spotkanie! Projekt finansowany z mini grantów ArcelorMittal Poland "Działamy lokalnie"

więcej zdjęć...

Nowa Huta Niepodległa - wykład

5 listopada 2018, Nowa Huta

Pozostając w nastroju patriotycznym Seniorzy z Nowohuckiej Akademii Seniora mieli okazję usłyszeć o postaciach związanych z terenami Nowej Huty, które w czasach zaborów i w XX wieku zasłużyły się dla wolności i niepodległości: Tadeuszu Kościuszce, Wincentym Witosie, Stanisławie Mierzwie, Pawle Popielu, Michale Badenim, Emilu Gołogórskim, Janie Gajochu, Franciszku Grabczyku, Józefie Salwińskim, Franciszku Dąbrowskim, Władysławie Cieślewiczu, ks. Józefie Kurzei.
Wykład poprowadził Paweł Jagło- nowohucianin z wyboru, miłośnik historii i kultury Nowej Huty; przez siedem lat szef Oddziału Dzieje Nowej Huty Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

więcej zdjęć...

Profilaktyka raka piersi - wykład

29 października 2018 r.

Gościem Nowohuckiej Akademii Seniora była mgr Katarzyna Olbrych z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. Prelegentka wygłosiła wykład i zaprezentowała film, których celem było zwiększenie świadomości na temat profilaktyki raka piersi i zachęcenie do udziału w bezpłatnych badaniach dla kobiet.

więcej zdjęć...

fot. SPNH
fot. SPNH
fot. SPNH

Krakowski Szlak Bajkoteki - W rozegranym świecie wierszy - warsztaty

15 października 2018 w Pracowni i Wypożyczalni dla Dzieci Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie zainaugurowaliśmy kolejną, trzecią już turę literackich warsztatów Krakowskiego szlaku Bajkoteki – projektu, który w tym roku nosi podtytuł W rozegranym świecie wierszy. Podczas ponad godzinnych warsztatów grupy dzieci z krakowskich szkół podstawowych i oddziałów „0” krakowskich przedszkoli, biorą udział w różnorakich aktywnościach związanych z krakowskimi wierszami Tadeusza Śliwiaka oraz poznają sylwetkę tego niezwykłego poety, który całym sercem oddany był Krakowowi.

więcej zdjęć...

fot. SPNH
fot. SPNH
fot. SPNH

Klan Kossaków - wykład

15 października 2018 r.

Za nami kolejne spotkanie wykładowe w Nowohuckiej Akademii Seniora. Naszym gościem był Marek Sołtysik - pisarz, artysta malarz, który przybliżył słuchaczom historię i znaczenie dorobku malarskiego i pisarskiego rodu Kossaków.

więcej zdjęć...

fot. SPNH
fot. SPNH
fot. SPNH

Marchewkowo znaczy lokalnie i zdrowo! - Na widelcu zdrowia w Bistro Marchewka

8 października 2018 r.

Po terenowych doświadczeniach dotyczących hodowli ryb oraz dużej dawce wiedzy zaaplikowanej uczestnikom podczas pierwszego wykładu w ramach projektu Na widelcu zdrowia, nadszedł czas na praktyczne wykorzystanie zdobytych informacji. Okazja ku temu nadarzyła się dzięki zaangażowaniu w nasz projekt Centrum Lokalnej Kultury Kulinarnej Marchewka Bistro. To wyjątkowe miejsce na mapie całej Małopolski - wspólne przedsięwzięcie Fundacji Partnerstwo dla Środowiska i Nowohuckiego Centrum Kultury.

więcej zdjęć...

fot. SPNH
fot. SPNH
fot. SPNH

Inauguracja roku akademickiego 2018/2019

1 października 2018 r.

Początek października 2018 r. zainaugurował dziewiąty rok istnienia Nowohuckiej Akademii Seniora. Na uroczystość licznie przybyli zarówno Słuchacze od lat związani z Akademią jak i spora grupa nowych Seniorów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: Anna Okońska-Walkowicz – Doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej, Sławomir Pietrzyk- Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, Małgorzata Jezutek, Dyrektor Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, Andrzej Buczkowski- Przewodniczący Rady Dzielnicy XVI, Bogumiła Drabik- Radna Dzielnicy XVIII oraz członkini Krakowskiej Rady Seniorów, oraz Jan Kural- Przewodniczący Rady ds. Seniorów w Dzielnicy XVI. Oprócz tradycyjnych życzeń owocnej nauki, wyrażonych przez zaproszonych gości, nowi Słuchacze otrzymali indeksy, tym samym stając się pełnoprawnymi członkami braci studenckiej w roku akademickim 2018/2019.
Na zakończenie gość specjalny tego wydarzenia- Andrzej Kozioł, dziennikarz i pisarz, wygłosił niezwykle ciekawy wykład „ Kraków od podszewki- w anegdotach, historiach i obyczajach”.

więcej zdjęć...

Maleńczuk zagrał Młynarskiego w Alei Róż

30 września 2018 r., al. Róż

Ani chłodny powiew coraz dłuższego, jesiennego wieczoru, ani nadchodzące sportowe emocje finału siatkarskich mistrzostw świata z udziałem polskiej reprezentacji, nie wpłynęły ujemnie na tradycyjnie już wysoką frekwencję podczas 56. edycji cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! 30 września 2018 roku różne pokolenia nowohucian spotkały się w Alei Róż, by wspólnie wysłuchać utworów napisanych przez nieodżałowanej pamięci Wojciecha Młynarskiego, a wykonanych przez wymykającego się wszelkim schematom i szablonom krakowskiego artystę – Macieja Maleńczuka.

więcej zdjęć...

fot. AGStudio G. Wawrzonek
fot. AGStudio G. Wawrzonek
fot. AGStudio G. Wawrzonek

Czy pstrąg pstrągowi równy? „Na widelcu zdrowia” w Ojcowie

25 września 2018 r.

W piękny poranek 25 września grupa poszukiwaczy regionalnych smaków wyruszyła w ramach projektu Na widelcu zdrowia do Ojcowa, gdzie odwiedziła ekologiczną hodowlę pstrąga potokowego.

więcej zdjęć...

fot. K. Snopkowska
fot. K. Snopkowska
fot. K. Snopkowska

Pomarańczowa Aleja Róż - VII edycja Festiwalu za nami

16 września 2018 r.

Różnią się kształtem, wielkością, kolorem oraz - a może przede wszystkim - smakiem. Łączy je nazwa i coraz większa popularność w jadłospisach. Oto dynia - prawdziwie królewskie warzywo, jeden z symboli polskiej jesieni. W niedzielę, 16 września 2018 roku, już po raz siódmy, w nowohuckiej Alei Róż odbył się Festiwal "Zaklęte w Dyni", którego organizatorami są Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta i Stowarzyszenia Przyjaciół Nowej Huty.

więcej zdjęć...

fot. AG Studio G. Wawrzonek
fot. AG Studio G. Wawrzonek
fot. AG Studio G. Wawrzonek

STRONA 1/30

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty (SPNH), os. Centrum A bl. 6 A, 31-923 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez SPNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania oraz usunięcia. Prawo to może być wykonywane poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: stowarzyszenie@przyjacielenowejhuty.pl.

 

WCZYTYWANIE